FOR ARCH
Odebírat novinky
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany
Soutěž
GRAND PRIX - FOR ARCH 2024

Chcete se dozvědět něco více a akustice a o tom, jak docílit co nejlepšího odhlučnění místností?


Proč si myslíte že právě akustika je tématem dnešních interiérů?

Nastala nějaká změna?

Jednoznačně. Jde tomu naproti vhled a styl dnešních interiérů. Těm vévodí strohost, odhalené stropy s tvrdými materiály. Zároveň je třeba si dopředu uvědomit, že každý prostor má svoje zákonitosti a například ten kdo sní o velkém prostorném obýváku, bude bohužel zároveň nucený řešit ozvěnu jako v kostele.

 

Vraťme se možná na začátek, jak se v oboru akustiky vyznat?

Osobně dostávám dotazy každý den, a i odborníci v tom občas plavou. Akustika se dělí na stavební (neboli hluk, který se šíří v konstrukci budovy a mino ni) a také na prostorovou (tzv. ozvěnu která vzniká v dané místnosti, odrazem). To je obor, kterým se také zabýváme my.

Stavební akustika je dlouhodobě známá a pokud se v době projektu nepodcení návaznosti a jsou definovány dostatečné tloušťky izolací v konstrukci, tak následně je výsledek zaručený. Což se o prostorové akustice říct nedá, vždy vzniká více faktorů, které ji ovlivňují a výsledek je třeba kalkulovat z více stran.

 

Jaký materiál tedy vybrat a kam se hodí?

Pro útlum hluku (odhlučnění souseda) je třeba vybírat husté těžké izolace, ze kterých se vytvoří soustavné komplexní předstěny. Naopak pro snížení ozvěny je třeba vybrat materiál, který má otevřenou strukturu, a může pohlcovat zvuk (proud vzduchu). K tomu slouží i označení tzv. aw, které se u nejlepších materiálu blíží k číslu 1,0 tedy 100 % pohltivý. Často se setkáme s aw 0,8, což znamená 80 % z povrchu materiálu je pohltivých a 20 % odrazivých.

To jsou důležitá čísla, která určují, jak se daný typ materiálu bude chovat.

 

Bavili jsem se o trendech, jaké materiály právě letí?

Obecně lze říci, že cokoliv, co je recyklovatelné nebo udržitelné. Můžeme polemizovat, zda kovový podhled je udržitelný nebo ne. Pokud má životnost 50-60 let, tak zřejmě několika násobně přežije životnost samotného interiéru a stále se dá dále zpracovat.

Sledujeme, že znovu ožívá zájem o desky na bázi dřeva a cementu známé jako heraklit. Dále také desky a podhledy z recyklovaných PET, především v natur a pastelových barvách.

Pro otevřené stropy to jsou závěsné prvky taktéž s příměsí recyklátu.

 

Jak můžeme předcházet ozvěně, pokud jsme ještě ve fázi projektu?

Často kladená otázka, která je na místě. Ve fázi projektu je třeba vědět, jak výsledný interiér bude vypadat. Bohužel neexistuje totiž jeden „lék“, kterým by se dala léčit a snižovat ozvěna. Existuje vždy více řešení, materiálů a způsobů aplikací.

Proto my ve firmě máme široké portfolio zastoupených značek abychom mohli vždy vhodně doporučit řešení, které bude vyhovovat jak technicky, tak vzhledově.

 

Máte pro nás tipy pro plánování?

Zásady, jak správně navrhnout interiér bez ozvěny je na samostatnou knihu. Každý prostor je jiný a způsob jeho užití ovlivňuje, zda bude přípustná případná ozvěna nebo nikoliv. Doba dozvuku (která určuje to jak vnímáme ozvěnu) se také liší v závislosti na tvaru, velikosti a objemu místnosti. V malém kanceláři bude nepřípustná doba dozvuku okolo 1s, v tělocvičně to je číslo ke kterému se ani nepřiblížíme a bude několikrát vyšší.

Doporučuji tedy přihlížet na využití, tam kde víme, že chceme docílit příjemného prostředí, at‘ již půjde o kanceláře, restauraci, nebo zmiňovaný obývák. Začínejme vždy u stropu, to je velká plocha, kde se dá zvuk tlumit. Následně by měl být pohltivý materiál minimálně na jedné stěně. A pak lze myslet na doplňky jako jsou závěsy, koberce apod.

 

Na koho se můžeme obrátit?

Pokud navrhujete prostory školy, divadla, konferenční místnosti nebo třeba restaurace, nenechal bych nic na náhodě a vše si prověřil s odborníky akustiky. Naštěstí je již u nás více těch, kteří se tímto oborem zabývají. Pokud již máte hotový interiér a jste s ním nespokojeni, určitě na internetu nebo Youtube najdete více návodů, jak postupovat. Samozřejmě i my jsme otevření a rádi pomůžeme všem, kteří bojují z ozvěnou. To byl mimochodem také důvod, proč jsme firmu založili. Viděli jsme mnoho chyb a nešťastných stavebníků, kteří zkoušejí metodou pokus a omyl docílit pocit klidu.

 

Co říci na závěr?

Osobně jsem rád, že se o akustice mluví čím dál víc. Tím pádem i více projektů má již v době plánování navržené akustické opatření. Není nic horšího, než když se dokončí projekt, vše je hotové a zjistí se, že kvůli ozvěně se bude muset znovu předělávat nebo opravovat. To musíme často vysvětlovat, že nějakým jednoduchým způsobem to nenapravíme a je třeba začít od začátku. Kvalitní plánování je tedy na místě.

 

 

Pod čarou:

Jak je vidět, a hlavně slyšet, akustika je opravdu obor, který zažívá novou fázi. Pokud právě řešíte projekt, kde je třeba mít akustická opatření, můžete se obrátit na odborníky například z firmy ACUTEC v čele s panem Beránkem, kteří Vám rádi poradí. Nabízejí souběžně také služby měření a akustické studie. Zastupují a dovážejí výhradně evropské výrobce, kteří jsou lídry v dané oblasti. Vybírat u nich můžete od heraklitových desek, dřevěných lamel, kovových podhledů po oceněné desky z recyklovaných PETek. Jejich produkty získali mnoho ocenění. Unikátní je právě záběr, díky kterému Vám mohou vhodně poradit.

 

 

Zdroj: TZ  Acutec


Více
  Dřevostavby a bydlení
Dřevostavby a bydlení Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná ne Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlastnosti Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postav Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji Jaká je reálná cena dřevostavby?
Závěrečná zpráva 2023

Facebook
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje